Ako vyzerá zubný mostík?
Zubný mostík slúži ako náhrada strateného zuba a poškodených tvrdých zubných tkanív. Zubný mostík tvoria spojené zubné korunky. Konštrukcia pomáhá rozkladať žuvacie tlaky rovnomerne na zubné piliere a doplniť chýbajúci zub. Týmto spôsobom vieme stabilizovať zuby, ktoré sa kývu ako napríklad v prípade parodontitídy.
Tak ako riečny most spája dva brehy, aj zubný mostík spája dva zuby medzi ktorými je medzera. Skladá sa zo zubných pilierov, ktoré nám tvoria brehy. Tie sú prepojené keramickou konštrukciou (medzičlenom), ktorá vyzerá ako vaše vlastné zuby. Vieme tak nahradiť chýbajúce predné aj zadné zuby.Na zubný mostík si pacient zvykne veľmi rýchlo. Ide o fixné riešenie, čo znamená, že si ho pacient nedáva na noc dole, ako sa to robí pri protézach.
Kedy môže byť ošetrenie zubným mostíkom vhodným riešením?
Vhodnosť ošetrenia posudzuje zubný lekár vždy osobitne.
Medzi najčastejšie dôvody ošetrenia zubným mostíkom patria:
- esteticky nevyhovujúci doterajší zubný mostík
- bolesť pod starým zubným mostíkom
- náhrada chýbajúceho zubu a súčasné ošetrenie vedľajších zubov
- uvoľnený zubný mostík
- spevnenie kývajúcich sa zubov pri parodontitíde
- nepriaznivé podmienky pre zubný implantát
Chýbajúci zub možno nahradiť zubným mostíkom alebo zubným implantátom. Vhodnosť ošetrenia jedným alebo druhým riešením je vždy na zvážení zubného lekára. V prípade zubného mostíka vieme nahradiť poškodené vedľajšie zuby (najčastejšie kazom) a zároveň doplniť chýbajúci zub. “Zabijeme tak dve muchy jednou ranou.” V prípade zubného implantátu nie je nutné siahať na okolité zuby.
V Dentme sa riadime jednoduchým pravidlom: chceme byť k zubom čo najcitlivejší a najšetrnejší. Preto pacientom vždy navrhujeme estetické riešenia, ktoré vedú k zachovaniu vlastnej skloviny a dentínu.
Z akého materiálu sa vyrábajú zubné mostíky?
V minulosti sa vyrábali kovokeramické zubné mostíky, ktoré si vyžadovali, aby lekár zbrúsil veľkú časť zuba pre jeho ukotvenie. Okrem kovokeramiky sa používala aj živica. Zubné mostíky z týchto materiálov pôsobili neprirodzene a umelo. Dnes sa snažíme byť k zubom citlivejší a brúsiť zubyčo najmenej.
Preto našim pacientom ponúkame “ľudovo povedané” porcelánové celokeramické zubné mostíky. Keramický materiál je veľmi podobný tomu, aký sa používa na výrobu estetických zubných koruniek (zirkon, lithium disilikát). Zubný mostík sa na zub pripevní buď špeciálnym lepidlom alebo dentálnym cementom.
Mostík na sklenených vláknach
Preferovali by ste ekonomickú ale zároveň efektívnu náhradu chýbajúcich zubov? Medzičlen na sklenenom moste sa bezpečne uchytí o vedľajšie zuby pomocou sklených vlákien, na ktoré lekár vymodeluje kompozitnú korunku priamo v ordinácii.
Lekár tak nemusí brúsiť okolité zuby, aby mal ako upevniť medzičlen do medzery. Medzičlen je uchytený na sklenených vláknach. Ošetrenie trvá podľa náročnosti 2 až 4 hodiny a všetko sa vykonáva v jednom sedení.
Mostík zo sklenených vlákien je ekonomicky výhodnejší ako celokeramický mostík. Zároveň je potrebné vyzdvihnúť jeho funkčnosť a dostupnosť pre pacientov, ktorí hľadajú kvalitné riešenie, ako nahradiť medzeru po zube. Aj sklenené vlákna majú svoje limity, ich vhodnosť použitia musí byť vždy konzultovaná so zubným lekárom.
Bolesť zuba pod zubným mostíkom
Jedným z najčastejších problémov so zubným mostíkom je bolesť jedného alebo viac zubov, na ktorých je kotvený. Príčinou môže byť dlhodobé preťažovanie zubných pilierov pri skuse alebo kaz pod starým mostíkom. Nadmerný dlhodobý tlak môže viesť k odumretiu zubnej drene a vzniku zápalu okolo hrotu koreňa. V tomto prípade je nutné tzv. endodontické ošetrenie, pri ktorom zubný lekár vyčistí koreňové kanáliky, čo vedie k ústupu zápalu a bolesti.
Ďalšou príčinou, ktorá vedie ku vzniku bolesti, je uvoľnený zubný mostík. Časom môže dochádzať k úbytku kosti okolo zubov, na ktorých je mostík nasadený. V takom prípade sa mostík hýbe spolu so zubami. To môže spôsobovať chronickú iritáciu ďasna v okolí a spôsobovať zápal.
V opačnom prípade môžu byť zuby pevné, ale časom sa uvoľnil cement, ktorý pevne spájal mostík so zubami. Ak sa cement vyluhuje dostatočne dlho, medzi korunkou a zubom vytvorí spára, do ktorej prichádzajú baktérie a začínajú zub kaziť. To môže spôsobovať bolesti v prípade, ak je zub pod mostíkom stále živý. V jednom či druhom prípade je nutné starý mostík sňať zo zubov a zrevidovať stav jednotlivých zubných pilierov.
Radi by ste mali usmievali sebavedomejšie? V DentMe máme skúsenosti či už s celkovými rekonštrukciami chrupu, ako aj malými ošetreniami zubu plombou. Radi Vás uvidíme na vstupnej prehliadke, kde spoločne zhodnotíme celkový stav zubov.
Ako sa starať o zubný mostík, aby vydržal čo najdlhšie?
Starostlivosť o zubný mostík je veľmi jednoduchá. Na správne čistenie medzičlena odporúčame pacientom špeciálnu zubnú niť, ktorá je v strede hrubšia – superfloss. Superflossom čistíme priestor pod mostíkom. V medzizubnom priestore naďalej používame klasickú zubnú niť alebo medzizubné kefky. Keramický materiál, z ktorého je mostík zhotovený, vydrží desaťročia nezmenený.
Ak by sa pacient nedostatočne staral o čistotu priestoru okolo zubného mostíka, tak by mohlo dôjsť k zrýchlenému vylúhovaniu cementu a zápalu ďasien okolo mostíka. V netesnosti, ktorá vznikla na mieste cementu, by sa začali hromadiť baktérie a tie by mohli spôsobiť kaz pod mostíkom.
Zubný mostík vydrží tak dlho, ako zub pod ním. To záleží od starostlivosti o hygienu, endodontického ošetrenia, mierou odolnosti zubných pilierov a (ne)tesnosťou medzi mostíkom a zubom. Životnosť zubného mostíka sa pri správnej domácej hygiene pohybuje okolo 10-20 rokov.
Pacienti neodchádzajú domov bez zubov
Pacientom, ktorým plánujeme ošetrenie zubným mostíkom, lekár zhotoví provizórny zubný mostík na počkanie. Je to iba dočasné riešenie až do doby, pokým zubný technik zhotoví keramický zubný mostík.
Napriek tomu je zubný mostík na prvý pohľad veľmi podobný vlastným zubom. Provizórium nám tvaruje ďasno, modeluje ružovú estetiku a v neposlednom rade chráni zub.
Vaša cesta od konzultácie k zubnému mostíku – postup
- Analýza a evaluácia
- Zhotovenie vizualizácie
- Ochranné pomôcky pre vašu bezpečnosť
- Slizničná a lokálna anestézia
- Fotodokumentácia
- Nasadenie kofferdamu alebo OptraGate
- Brúsenie zuba
- Zhotovenie odtlačkov alebo skenovanie
- Zhotovenie dočasne korunky
- Odovzdanie korunky
Bližšie informácie o jednotlivých krokoch nájdete pod týmto odkazom.
Trvácnosť protetickej práce je vo vysokej miere ovplyvnená správnou domácou ústnou hygienou. Na profesionálnej dentálnej hygiene dostanú zuby nový štart, ale je na vás v tom ďalej pokračovať. Neváhajte a objednajte sa na profesionálnu dentálnu hygienu u nás už dnes.
Cena zubného mostíka
Dôvodov, prečo sú protetické práce drahšie je viacero. Na výrobe zubného mostíka sa podieľa ako zubná ambulancia tak aj zubné laboratórium. Do ceny sa započítava časová náročnosť na výrobu minimálne dvoch spolupracujúcich odborníkov, aktuálna cena a kvalita zirkónového alebo iného keramického materiálu.
“Najlacnejšie” zubné mostíky často vedú ku kompromisom v estetike alebo presnosti nabrúseného piliera či samotnej keramickej práce. To vedie k vyluhovaniu cementu, vzniku spáry, prieniku baktérií, vzniku kazu a predčasnému uvoľneniu či zlyhaniu zubného mostíka.